Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Práce se psem

U dogfrisbee je krom zvládnutí hodů diskem také důležitá interakce se psem. Jak naučit psa, aby disky chytal, aby o hru měl zájem a aby jste ze hry měli potěšení oba dva? Základem je asi to, aby vás to bavilo a aby něco z vaší energie přešlo i na psa. Pokud pes cítí, že vás to nebavi, nebude to asi příliš bavit ani jeho. Důležitá je jeho motivace a vaše trpělivost. Musíte začínat jednoduchými věcmi a postupně, až když bude pes vědět, co se od něj očekává, přidávat složitější prvky a cviky.

Veškeré cviky a prvky, které psa budete učit, dělejte s ohledem na jeho zdraví! Dbejte na to, aby se nezranil a u štěňat si dejte pozor na skoky a dopady z výšky! U štěňat je příprava na frisbee specifická.

Začínáte-li s frisbee, asi by bylo dobré zjistit, zda váš pes vůbec jeví zájem o disky a zda má zájem je honit a chytat. Pokud máte psa, který si nerad hraje a nerad běhá asi by jste měli uvažovat o jiném druhu společné aktivity. Jestliže ale máte psa, který neposedí, rád běhá za míčky a klacky, rád pracuje a rád se učí, pak máte téměř vyhráno. Takového psa naučit frisbee je radost. Ze začátku asi bude potřeba jeho nasazení krotit, aby si neublížil.

Chytání kořisti
Díky této jednoduché hře se pes naučí stíhat disk a jít po něm jako po kořisti. Tato jednoduchá motivace psa je velmi důležitá. Vezměte si disk do ruky a psovi ho ukažte. Snažte se na sebe nalákat jeho pozornost. Poté disk dejte na zem a pohybujte jím sem a tam, uhýbejte s ním tak, aby jej mohl honit a snažil se do něj zakousnout. Po čase mu umožněte, aby honičku vyhrál a měl pocit, že kořist chytil. Ze začátku jej nechte vyhrávat častěji a postupem času mu práci stěžujte, aby se více snažil. Vždy ho ale pak nechte do disku zakousnout a pokud se rád přetahuje, klidně se s ním za odměnu o disk přetahujte nebo ho odměňte hračkou, či pamlskem. (jak jste zvyklí)

Nikdy disk neházejte proti psovi. Také psa, drží-li disk v tamě nehoňte. Spíše se snažte, aby on honil vás. To by mohlo vést k tomu, že by pak celou hru ovládal pes, nikoliv vy.

Pokud jste zvládli motivaci, naučte jej disk chytat, držet a pouštět. Je dobré jej už od začátku naučit disk chytat a pouštět na povel. Později vám to ušetří čas i nervy - budete-li se věnovat závodům. Dobré je zvolit si jeden povel na to, aby pes disk držel a nepustil ho, dokud mu neřeknete. Například "drž" a "pusť" nebo "dej". Povel si zvolte jaký chcete, někteří psovodi si vytváří svá vlastní slova, která se pak nepletou z jinými povely.

Jestliže už váš pes zvládá chytání a pouštění je již krůček k tomu, začít mu disk házet. Nejprve zkuste nadhazovat floatery na krátkou vzdálenost. (pozor, ať neházíte proti psovi!) Házejte do boku nebo směrem od psa a ze začátku pouze krátké floatery (snažte se o co nejlepší hody, aby to psa nepřestalo bavit dřív než s frisbee opravdu začnete). Postupně vzdálenost prodlužujte až začnete házet backhandové hody. Hody můžete prokládat rollery, které mohou sloužit jako odměna za chycený disk.

Je dobré psa nepřetěžovat a hlavně ze začátku mu trénink dávkovat v malém množství. Udržíte jej tak v neustálém "chtění". Není stanovena ideální doba délky tréninku, ale je lepší skončit v tom nejlepším, než aby vám pes odcházel sám z hřiště. To už je pozdě, protože je unavený a dává vám najevo, že toho má dost. Toho se vyvarujte a pro příště délku tréninku zkraťte a raději se s ním projděte. Bude to dobré, jak pro něj (uvolní si svaly, protáhne se - stejně jako sportovci) a pro vás bude na příští trénink více natěšený. Ideální je skončit po dobře provedeném cviku, hodně ho pochválit, odměnit a dát mu najevo, že si vedl dobře.

Více o metodice nácviku dogfrisbee si můžete přečíst na stránkách Czech Black nebo se přihlásit na semináře pořádané sestrami Urbáškovými, a nebo můžete přijít na jeden z našich tréninků a tam vám ukážeme a poradíme, jak začít.