Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Figury pro freestyle

Ve freestylové sestavě nejsou stanovené žádné povinné cviky (figury), ale jsou určité prvky, které se bodově hodnotí (podle pravidel USDDN) a jsou stanoveny tak, že zohledňují různorodost hráče. To, jaké prvky si vyberete a kolik jich do sestavy zařadíte je čistě na vás. Jen je důležité dbát na zdraví a bezpečnost psa i vaší.

Zig Zag (cik-cak)

Jednoduchý a vcelku efektní je prvek cik-cak. Jak název napovídá, jde o házení disku ze strany na stranu. Tedy, hráč odhazuje disky střídavě vlevo a vpravo. Pes u tohoto cviku neběhá zpět k hráči, ale běhá od disku k disku. Tento prvek je také bodován za tzv. "direction distance movement" (jakési ovládání psa na dálku). Podle pravidel USDDN je nutné vyhodit takto nejměně 4 disky, aby mohl být započítán do bodového hodnocení.

Varianty provedení:
Disky můžete od sebe házet do přibližně stejné vzdálenosti....
... nebo je možné každý hod házet dál a dál.


Over

Při tomto prvku pes přeskakuje přes hráče a ve výskoku chytá disk. Důležité je, aby se pes od hráče neodrazil - to by byl vault. U overu je důležité dobře hod načasovat. Pes musí vidět jak vysoko disk letí, sám si pak vypočítá, jak vysoko má vyskočit.

 


Vault

Vault je prvek při kterém se pes odráží od těla hráče a po tomto odrazu chytá disk. I u Vaultu jsou dveře fantazie otevřené. Nejčastější variantou vaultu je back vault (draz ze zad) chest vault (odraz od těla) a nebo leg vault (odraz od nohy).

chest vault back vault

Cesta kolem světa (zeměkoule)

Cesta kolem světa nebo někdy nazývaná "zeměkoule" je prvek, kdy psovi vyhazujete alespoň 4 disky a postupným hodem vytváříte jakýsi kruh. Tento prvek je opět hodnocen za "direction distance movement" jelikož ovládáte psa na delší vzdálenost. Pes musí disk chytit a pokračovat k dalšímu. Podobně jako u cik-caku se pes k vám nevrací s každým chyceným diskem, ale pokračuje po kružnici k dalšímu disku. Dobré je, aby jste psovi házeli disk do běhu, aby se nemusel zastavovat nebo vracet. Za plynule provedenou cestu kolem světa určitě dostanete v hodnocení více bodů.
Zeměkouli lze provádět například tak, že házíte disky do přibližně stejné vzdálenosti od vás nebo můžete udělat spirálu.

 


Flip

Flip je velmi efektní prvek. Je to v podstatě takové psí salto. Pes se ve výskoku nahoru přetáčí dozadu a ve výskoku chytá disk. Trik je potřeba dobře nacvičit, aby nedošlo k úrazu psa. Začít s tímto trikem je proto dobré až ve cvhíli, kdy pes umí dobře koordinovat své tělo. Pes flipy dělat nebude, dokud nezvládá koordinovat pohyby. Je lepší s tímto trikem chvíli počkat a připravovat se na něj postupně. Také ze začátku bude dělat flipy jen na jednu stranu. Je to podobné jako u lidí. Někdo je pravák někdo levák. Některé věci vám jdou dobře levou některé pravou rukou.


Dog Catch

Jedná se o chycení psa v jeho výskoku, zatímco on chytá do tlamy vámi vyhozený disk. Variant provedení je opět mnoho a závisí na hráči, jak je kreativní. Někteří psi rádi skáčou a nevadí jim manipulace ve vzduchu, jiní na sebe neradi nechají sahat. Takže to, jak bude váš dog catch vypadat závisí také na vašem psovi. Co vám dovolí a co ne.


Multiple

Jsou to minimálně tři rychle za sebou hozené disky. Čím rychleji, tím lépe. To, jakým způsobem se s multiplem vypořádáte je na vás. Je to prvek, který nabízí hráči projevit svou kreativitu. Multiple může být provedeno buď vyhozením 3 a více disků nebo můžete použít dva disky a provést tzv. žonglování (shuffle) Žonglování se provádí tak, že hodíte psovi první disk, když ho drží v tlamě, disk chytíte a vyhodíte druhý. V momentě kdy vyhodíte druhý, pes pustí první disk a chytí druhý. Tímto způsobem můžete pokračovat dál. V sestavě je dobré takto vyhodit max. 5-6 disků.


Passing (míjení)

Je to relativně jednoduchý prvek a mohou jej provádět všichni psi. Není nebezpečný a nevyžaduje žádné skoky. Jde v podstatě o míjení psa a hráče. Pes by měl nejméně 2x minout hráže v přímé linii cca 2-3 metry od hráče. Nebo může pes při míjení probíhat mezi nohama hráče, či jej přeskakovat.