Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Disciplíny

Dogfrisbee dělíme na dvě skupiny - freestyle a distanční

DISTANČNÍ DISCIPLÍNY

U všech distančních disciplín hází hráč disk od čáry jedním směrem. Pro distanční disciplíny se nejčastěji používá hod backhand, protože je potřeba disk hodit buď rychle, daleko nebo přesně na cíl. Za úspěšný hod se počítá takový hod, kdy je psem chycený za čárou (v příadě timetrialu) v terči (dogdarbee) nebo ve vymezeném poli (guadruped a minidistance).

 

DOGDARTBEE (DD) - jde v podstatě o takové šipky se psem. Dogdartbee se hraje na hřišti, kde je na zemi nakreslen terč se 4 kružnicemi. Hráč hází psovi disk z čáry, která je vzdálena 18,25 m od středu nejmenšího kruhu. Každý kruh má učřitou bodovou hodnotu (10, 30, 50 a 100 bodů). Základem je, nahodit disk psovi tak, aby při dopadu "trefil" terč. To, který kruh pes trefil se určuje podle předních pacek při dopadu, s tím, že pokud má pes jednu přední nohu v 10 bodové zóně a jednu nohu v 30 bodové zóně, počítá se vždy horší skóre. Hráč má při kvalifikaci šest hodů. Není časově nijak omezen. Cílem je samozřejmě nasbírat co nejvíce bodů.
Do semifinále postupuje osm týmů s nejvíce naházenými body. V semifinále jsou rozřazeni hráči do dvojic (první s osmým, druhý se sedmým atd...). Začíná se od nuly. Dvojice proti sobě soutěží, každý má 3 x 3 hody. Vítěz z jednotlivé dvojice postupuje do finále. Ve finále se taktéž hází 3 x 3 hody.

Přesné definice a pravidla naleznete na stránkách www.discdog.cz nebo v jediné české publikaci o dogfrisbee "Dogfrisbee - zábavný sport i sportovní zábava"

PARALELNÍ TIME TRIAL (PTT) - hraje se na hřišti o rozměrech 40 x 60 yardů (36,5 x 55 m). V této disciplíně je důležitý čas pouze v kvalifikačním kole. Ve vyřazovacím kole je hřiště rozděleno na dvě poloviny a proti sobě nastupují hráči rozdělení do dvojic. (prvních 16 nejrychlejších časů se rozřazuje proti sobě 1. a 16., 2. a 17. atd...) V této fázi se již nepočítá čas, ale který pes nejdříve 2 x chytí disk za 20 yardovou čárou. Pokud pes zkříží soupeřovu dráhu, je tým diskvalifikován. To samé se stane, pokud psovod vhodí disk do soupeřova pole.

Finále se odehrává na dva vítězné běhy. Po prvním hodu si soupeři vymění místa a háže se druhý hod. V případě, že skóre je 1 : 1, soupeři si opět vymění dráhy a hází se další hod.


TIME TRIAL (TT) - se hraje na stejně velikém hřišti, tedy 40 x 60 yardů (36,5 x 55 m). Cílem je uskutečnit dva hody za hranici 20 yardů v co nejkratším čase. Na pokusy je stanovena pouze jedna minuta. Time Trial je na dvě kola a týmu se započítává vždy jen ten nejlepší čas.

Přesné definice a pravidla naleznete na stránkách www.discdog.cz nebo v jediné české publikaci o dogfrisbee "Dogfrisbee - zábavný sport i sportovní zábava"


SUPER MINIDISTANCE - hraje se na hřišti o vnějších rozměrech 40 x 70 yardů.
30 x 50 yardů (zkrácená varianta) (27,43 m) x (45,72 m) 
nebo 30 x 60 yardů (27,43m) x (54,86 m)
 
U této disciplíny si hráč může vybrat z které strany chce házet. Tým může používat pouze jeden disk.
Každý tým má 90 vteřin na to, aby naházel co nejvíce bodů. Za chycení disku v určitých yardových zónách se získávají body (viz. obrázek). Tým si může výrazně zvýšit skóre tím, že pes chytne disk v bonusové zóně a nebo když pes chytne disk ve výskoku. Za každý z těchto výkonů získává tým půl bodu navíc.
Během 90 vteřin může tým uskutečnit hodů kolik chce, ale pouze pět nejlepších se počítá do konečného skóre.

Přesné definice a pravidla naleznete na stránkách www.discdog.cz nebo v jediné české publikaci o dogfrisbee "Dogfrisbee - zábavný sport i sportovní zábava"

QUADRUPED - u quadrupedu je nejdůležitější vzdálenost. Pokusy nejsou časově omezeny.

Kvalifikační kolo se hází bez psa. Každý hráč hází pouze jeden hod. V případě, že disk vyletí z hřiště je kvalifikován 0 metry. Podle délky hodu jsou hráči rozřazeni do semifinálových skupin.

Semifinále - hráči jsou pořadatelem rozděleni do skupin. Každý tým má 3 pokusy. Za platný pokus se počítá disk chycený před tím, než dopadne na zem. Z každé skupiny postupuje jeden finalista.

Kolo "poslední šance" - všechny týmy, které nepostoupily do finále mají ještě poslední možnost, jak se do něj dostat. Každý tým má k dispozici ještě dalsí tři hody (v obráceném pořadí kvalifikace) a postupuje jeden tým s nejdelším pokusem.

Finále - účastní se jej 4 - 6 týmů a probíhá stejně jako semifinále. První kolo hodů rozhodne o medailistech, druhé o 3. místě a třetí kolo hodů rozhoduje o konečném vítězovi.

V quadrupedu se vyhlašuje ještě jedna cena - cena za nejdelší hod.

Přesné definice a pravidla naleznete na stránkách www.discdog.cz nebo v jediné české publikaci o dogfrisbee "Dogfrisbee - zábavný sport i sportovní zábava"


FREESTYLE - je "královská disciplína" dogfrisbee. Pro někoho těžká disciplína, pro jiné brnkačka. Každopádně by to měla být zábava, jak pro psa, tak pro psovoda. Oba by si měli hru užívat a psovod by měl dbát na to, aby se pes při hře nezranil, tzn. nezařazovat prvky, které nemá dostatečně nacvičené a které pes ani psovod dobře nezvládá. Při závodech je přisně nahlíženo na nebezpečné prvky a hráč za ně může dostat mínusové body nebo být dokonce diskvalifikován.

Teď ale k samotnému freestylu. Jak již název napovídá jde o volnou sestavu různých prvků. Avšak i tato volná sestava má svá pravidla a bodované prvky, které by se měly v sestavě objevit. Při freestylu záleží na různorodosti hodů, na využití plochy hřiště, na plynulosti sestavy a na "disc managementu" (jak si dokážete rozdělit disky, jestli víte, kde během sestavy jsou a jestli jejich sbírání nenarušuje plynulost hry). Sestavu obohatí různé triky jako flipy, vaulty, overy a nebo prvky z dogdancingu... To vše se hodnotí pro celkovou známku za předvedenou sestavu.
Jak freestyle sestava vypadá se můžete podívat na Youtube. (stačí zadat do vyhledávače dogfrisbee freestyle)

Přesné definice a pravidla naleznete na stránkách www.discdog.cz nebo v zatím jediné české publikaci o dogfrisbee "Dogfrisbee - zábavný sport i sportovní zábava" (zakoupit ji můžete v obchodech www.dogshop.cz, www.psihratky.cz)